کاربری
کاربر گرامی به انجمن دانشجویان دانشگاه پیام نور خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

دانلود نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور
فروشگاه نمونه سوالات پیام نور
اخبار پیام نور

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: سر تا پیاز استرداد جهیزیه از زبان یک وکیل استرداد جهیزیه در مشهد

کاربر انجمن
    رشته تحصیلی

حقوق
    مقطع تحصیل
    کارشناسی ارشد
    دانشگاه محل تحصیل
    دانشگاه فردوسی مشهد
    تشکر ها
    0
    از این کاربر 0 بار در 0 ارسال تشکر شده است.

سر تا پیاز استرداد جهیزیه از زبان یک وکیل استرداد جهیزیه در مشهد

وکیل استرداد جهیزیه در مشهد اصلا نیاز نیست، شما به تنهایی می توانید جهیزیه خود را پس بگیرید!!! (این یک دروغ بسیار بزرگ بود. میگید نه؟! باشه. پس تا آخر این مقاله از آسا وکیل با من همراه بشید تا خودتان به این نتیجه برسید).
    آسا وکیل ماهیانه پرونده های بسیار زیادی را در زمینه استرداد جهیزیه دریافت می کند که برای حل هریک از آن ها گروهی از وکلای خانواده به صورت کاملا تخصصی درگیر می شوند.
    امروزه تعداد وکلا روز به روز زیادتر می شود. اما فراموش نکنید که بهترین راه شناخت یک وکیل با تجربه، کیفیت و میزان اطلاعاتی است که به صورت رایگان در وب سایت و یا در جلسات مشاوره حقوقی در اختیار شما قرار می دهد.
    اکیداً توصیه می کنم قبل از هرگونه اقدامی جهت استرداد جهیزیه یک بار این مقاله را با دقت بخوانید. مثل همیشه آسا وکیل برای نگارش این مقاله زحمت زیادی کشیده است.
    یکی از رسومات بسیاری از خانواده های ایرانی این است که زن (زوجه) با توجه به ثروت خود و یا خانواده اش تمام یا بخشی از اثاث مورد نیاز زندگی را همراه خود به خانه همسرش (زوج) می برد.
    دوست دارم همین جا به یک نکته مهم اشاره کنم. همانطور که می دانید دختر به اندازه نصف پسر ارث می برد، اما دادن جهزیه به دختر تا حدی باعث می شود که این قانون به تعادل برسد.
    متاسفانه بعضی از خانم ها و آقایان در کشور ما هنوز برداشت درستی از کلمه جهیزیه ندارند. جهزیه آوردن زن، هرگز به این معنا نیست که حق مالکیت وی بر آن جهیزیه ساقط شده است بلکه مرد تنها می تواند در چارچوبی که عرف تعیین کرده از آن اسباب و اثاثیه (جهیزیه) استفاده کند.
    اگر بخواهم کمی حقوقی صحبت کنم، جهیزیه نوعی اِباحه تصرف (اجازه استفاده دادن) است و هیچ گونه حقی مالکیتی برای مرد (زوج) ایجاد نمی کند. بنابراین، هرگاه زن دوست داشته باشد می تواند جهیزیه خود را به فرد دیگری واگذار و یا آن ها را به خانه پدرش منتقل کند.
    اثبات مالکیت زن بر جهیزیه
    گام اول در حل دعاوی استرداد جهیزیه، وجود اسناد و مدارکی است که بتواند مالکیت زن را بر اموالی که قصد استرداد آن را دارد ثابت کند. اما گاهی ممکن است در این میان اختلافی به وجود بیاید که باید به کمک ماده 93 قانون اجرای احکام مدنی آن را حل کنیم. اما این ماده ی قانونی چه می گوید؟
    از اموال منقول موجود در محل سکونت زوجین آن چه معمولاً و طبق عادت مورد استفاده اختصاصی زوجه باشد متعلّق به زوجه و آنچه مورد استفاده اختصاصی زوج باشد متعلّق به زوج خواهد بود و سایر اموال با توجه به مقررّات این قانون، میان زوجین مشترک محسوب می شود، مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد.
    اما دو نکته مهم...
    نکته اول: اگر زوجه از وضع مالی خوبی برخوردار باشد و تمام اثاث منزل را وی به خانه مرد برده باشد و همچنین زمان زیادی از نکاح زوجین نگذشته باشد، این مرد است که باید مالکیت خود بر اموال را ثابت کند.
    نکته دوم: اگر زوجه از خانواده ثروتمندی نباشد و دعوای استرداد در مورد اشیاء گران قیمتی باشد که زوجه در حالت عادی توانایی خرید آن را ندارد و همچنین زمان زیادی از نکاح زوجین گذشته باشد، این زوجه است که باید مالکیت خود بر اشیاء مورد نظر را ثابت کند.
    اما یک سوال: اگر همسر من مالی را در صندوق یا اتاق مخصوص خود قرار دهد آیا می تواند ادعای مالکیت کند؟
    در پاسخ باید عرض کنم که بله. اگر کسی مالی را در صندوق و یا اتاق مخصوص خود نگهداری کند باید او را به عنوان مالک در نظر گرفت و طرف مقابل را به عنوان مدعی. مهر تایید این پاسخ هم ماده 35 قانون مدنی است. طبق این ماده، تصرف به عنوان مالکیت، دلیل مالکیت است مگر اینکه که خلاف آن ثابت گردد.
    در استرداد جهیزیه، اگر مالی مورد استفاده اختصاصی یکی از زوجین قرار گیرد، قدرت تصرف وی برای مال مورد نظر از همسر خود بیشتر است.
    بسیار خب. اکنون تصور کنید اموالی وجود دارند که نه در تصرف یکی از زوجین است و نه عرفاً متعلق به یکی از آنهاست، پس تکلیف چیست؟
    در این شرایط پس از اینکه هریک از زوجین طبق مقررات خاصی قسم خوردند، مال مورد نظر به طور مساوی بین هریک از آن ها تقسیم می شود. اما اگر یکی از زوجین حاضر به قسم خوردن نباشد ادعای او رد شده و مال مورد نظر به طرف مقابل می رسد.
    واگذار کردن جهیزیه
    در این بخش قصد دارم در مورد سیاهه و تاثیر آن در استرداد جهیزیه به طور کامل و شفاف با شما دوست عزیز صحبت کنم. ابتدا بیایید ببینیم سیاهه دقیقاً چیست؟
    اگر زن از شوهر خود مبنی بر وجود اموال و ارائه آن رسید داشته باشد در اصطلاح فقهی به آن رسید، سیاهه جهیزیه گفته می شود.
    اما بپردازیم به حالت های مختلفی که تاکنون موکلین آسا وکیل با آن ها مواجه بوده اند که خب با اقدام به موقع وکلای متخصص مجموعه، همگی آن مشکلات ختم به خیر شدند.
    اگر سیاهه جهیزیه موجود نباشد (استرداد جهیزیه بدون سیاهه)
    خب طبیعتاً بدون داشتن سیاهه استرداد جهیزیه کمی مشکل خواهد بود. اما با این همه باز هم وکلای آسا وکیل توانسته اند با تکیه بر تجربه چندین سال خود، در این حالت هم حق زن (زوجه) را زنده کنند.
    یادتان باشد بهترین وکیل استرداد جهیزیه در مشهد که در آسا وکیل مشغول به کار می باشند این مقاله را نوشته اند. پس با اطمینان به اطلاعات ارائه شده تکیه کنید.
    اگر زوجه فاکتورهای معتبر خرید، قبض (یا قبوض) ارائه شده توسط ماشین های حمل جهیزیه به نشانی منزل مرد و یا شهادت شهود را در اختیار داشته باشد می تواند با استناد به این اسناد دعوای خود را مطرح کند.
    اگر سیاهه جهیزیه موجود باشد (استراداد جهیزیه با سیاهه)
    در صورتی که سیاهه با امضای زوج در اختیار زوجه باشد، جهت استرداد جهیزیه باید دادخواستی با خواستۀ استرداد جهیزیه تنظیم شود و تقدیم دادگاه های دارای صلاحیت شود.
    وجود یا بقاء عین (جهیزیه از بین نرفته باشد)
    ممکن است شما هم مثل خیلی از عزیزانی که جهت درخواست وکیل استرداد جهیزیه در مشهد، به آسا وکیل مراجعه می کنند تصور کنید که تنها داشتن سیاهه می تواند برای استرداد جهیزیه کافی باشد حال آن که واقعیت غیر از این است (البته نگران نباشید).
    برای این که موضوع را برای شما کاملاً روشن کنم یکی از آراء دیوان عالی کشور را در این خصوص برای شما مطرح می کنم:
    داشتن قبض رسید جهیزیه ازدواج، به تنهایی برای مطالبه کافی نخواهد بود بلکه زن باید ثابت کند که جهیزیه در منزل مرد باقی است.
    خب جمله بالا به چه معناست؟ از منظر آسا وکیل، جهیزیه ای که زن به منزل مرد می برد به معنی اِباحه تصرف (اجازه استفاده دادن) و استفاده مشترک از این اموال است.
    بنابراین جهیزیه زوجه در منزل مرد به صورت یک امانت است و مرد در قبال خرابی و یا تلف شدن آن جهیزیه هیچ مسئولیتی به عهده نخواهد داشت جز در صورت تعدی و تفریط مرد در استفاده از آن جهیزیه (مثلاً مرد ظرفی را بشکند).
    خب شاید با خود بگویید، این که خلاف امانت نگهداری است یا به عبارتی نوعی خیانت در امانت است. اگر اینطور است شما هم مثل خیلی از مراجعین آسا وکیل در اشتباه هستید. خیانت در امانت در شرایط و کارهایی معنا پیدا می کند که استرداد (بازگرفتن) در آن ها شرط شده باشد. اما در ازدواج معمولاً شرط استراد جهیزیه وجود ندارد بنابراین نمی توان مرد را هم خائن به امانت دانست.
    اما یک خبر خوب. برای حفظ حقوق زن، در صورتی که زوجه نسبت به تلف و یا بقای جهیزیه خود شک داشته باشد، فرض می شود که اموال موجود است و در صورتی که مرد ادعا کند اموال تلف شده است باید به عنوان مدعی این موضوع را ثابت کند.

اقدامات احتیاطی و مهم در خصوص دعاوی استرداد جهیزیه
    تذکر: مواردی که در ادامه می آیند همگی به صورت کاملا اختصاصی توسط وکلای کارکشته آسا وکیل لیست شده اند. بنابراین آن ها را جدی بگیرید.
    برای مطالعه ادامه این مقاله روی بهترین وکیل استرداد جهیزیه در مشهد + (9 دقیقه ویدئو مشاوره) - آسا وکیل کلیک کنید.

منبع: آسا وکیل
    ویرایش توسط NiMa.N : 06-24-2019 در ساعت 05:43 PM دلیل: درج بک لینک در انجمن ممنوعْْْ!!!!