اگر شما جستجویی برای جواب سؤال " آیا جا و مکان سرور بر SEO تآثیر می گذارد ؟ " انجام دهید خواهید دید که بسیاری از دیدگاه ها و نظرات مختلف درباره این موضوع وجود دارد . دلیل سر در گمی این نظرات و دیدگاه ها می توان به دو دسته کرد 1 ) تغییر یافتن همیشگی الگوریتم SEO توسط موتورهای جستجو استفاده می شود و 2 ) اکثر مردم هیچ ایده ای ندارند که در باره چه دارند صحبت می کنند حتی این شامل اشخاصی که اصطلاحان به انها " کارشناسان SEO " می گویند هم می شود. در این مقاله من سعی خواهم کرد که پاسخ تمام این سؤلات را برای شما بیان کنم . قبل از اینکه ادامه بدهم یک نکته سریع توجه داشته باشید که تمام اطلاعات در این مقاله جدید و به روز تاریخ نوشتن این مقاله میباشد.
حقایق
سایت های بسیاری و کارشناسان زیادی اطلاعات و آراء قدیمی و گسترده ای در باره این موضوع بیان کرده اند. حقیقت این است در حالی که شما وب سایت خود را بر روی یک سرور میزبانی کرده اید آن سرور از مکان و جایی که در آن است استفاده می کند و نقش جزئی در الگوریتم جستجوی محلی گوگل ایفا می کند. آنها سعی کردن که این نقش سرور را در چندین سال گذشته کاهش دهند و دلیل آن منفعت و سود بردن ابزارهای هدف یا ( targeting tools ) تجاری که توسط شرکت های تجاری ساخته می شود .
در این جا یک پست از تیم گوگل برای وب سایت های چند منطقه ای برای شما بیان می کنم :
" مکان سرور ( از طریق آدرس IP سرور ) اغلب در نزدیکی کاربران خود میباشد. با این حال بعضی از وب سایت ها از شبکه های توزیع تحویل محتوا ( CDNs ) استفاده می کنند و یا هاست سایت خود را از هاستینگ کشوری دیگر بدلیل داشتن زیر ساخت بهتر سرور استفاده می کنند. بنابراین ما در گوگل سعی می کنیم که بر مکان سرور هیچ اعتمادی نکنیم. "
باز هم به یاد داشته باشید که این پست مربوط به سال 2010 میباشد از آن زمان به بعد گوگل اعتماد بر مکان سرور را بسیار کاهش داد و به مطالب زیر اهمیت بیشتری داد :
چه چیزی جا و مکان را تعیین می کند؟
- Ulr محلی خاص یا ccTLD ( کد کشوری دامنه سطح بالا )
- ابزار وب مستر گوگل و ابزار منطقه ای گوگل
- زبان سایت ( اگر سایت به زبان روسی باشد این احتمالا یعنی مخاطبان روسیه را هدف خود قرار داده است )
- آدرس محلی و شماره تلفن
- نرخ قیمت گذاری ارز با واحد پول محلی
- مرکز کسب و کار محلی گوگل ( در صورت وجود )
بوسیله این موارد می توان مکان جغرافیایی یک سایت را پیدا کرد. به عنوان مثال اگر دامنه سطح بالا BR ( برزیل ) باشد ابزار وب مستر گوگل به طور خودکار مخطاطبان خود را حوزه جغرافیایی برزیل قرار می دهد.
نتیجه :
از نظر فنی این استدلال درست میباشد که مکان و جای سرور میزبانی بر روی SEO سایت شما تاثیر گذار میباشد. ولی نه آن تاثیر آنچنانی اگر بخواهیم مثالی برای تاثیر بزنیم مثلا وزن انسان آیا ناخن پا انسان هم در وزن تاثیر گذار است مکان سرور هم به اندازه همین مثال تاثیر گذار میباشد.
مشتریان از سراسر دنیا میزبانی وب سایت خود را از شرکت های هاستینگ آمریکا انجام می دهند به دلیل قیمت های مقرون بصرفه ، کیفیت خدمات به مشتری ، سرویس دهندگی قابل اطمینان ، و CDN . موتورهای جستجو گوگل این چیز را هم می دانند و به خاطر همین گوگل سعی کرد که دیگر اعتماد مکان سرور را برای SEO وب سایت کاهش و اصلا نا دیده بگیرد و عواملی که در بالا برای شما بیان کردم برای SEO سایت و مخاطبان منطقه مورد نظر در نظر بگیرد.
مکان سرور /هاست تاثیر بسیار کوچکی در رتبه بندی سایت SEO منطقه ای دارد و اگر سایت توسط یک طراح خوب طراحی شده باشد مکان سرور هم اصلا هیچ تاثیر دیگری نخواهد داشت . استفاده از ابزار وب مستر گوگل مواردی که در بالا برای شما ذکر شده نقش بسیار مهمی در رتبه بندی وب سایت شما ایفا خواهد کرد.